Ostra białaczka szpikowa typu M3: jak wygląda leczenie?

Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie sposobu leczenia. Moja siostra (30 lat) niedawno zachorowała na ostrą białaczkę szpikową M3. Wiem, że będzie przechodziła chemioterapię. Zastanawiam się nad sposobem leczenia: czy zazwyczaj rozpoczyna się ono od chemioterapii i czy kończy się na przeszczepie szpiku kostnego? Czy transplantacja szpiku jest w ogóle konieczna? Co decyduje o podjętej metodzie leczenia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Ostra białaczka typu M3, czyli promielocytowa, stanowi tylko około 5% wszystkich zachorowań na ostrą białaczkę szpikową (AML). Rozpoznanie to wiąże się ze znacznie korzystniejszym rokowaniem niż w innych podtypach AML. U 70-80% chorych istnieje szansa na uzyskanie remisji po leczeniu. W terapii stosuje się kwas all-transretinowy (ATRA) w skojarzeniu z chemioterapią opartą na antracyklinach (tzw. czerwona chemia). W przypadku niepowodzenia leczenia lub u chorych ze wznową, stosuje się ostatnio trójtlenek arsenu. Istnieje też możliwość wykonania przeszczepu hematopoetycznych komórek macierzystych.
Ponadto istnieje szereg tak zwanych czynników prognostycznych, na postawie których można wnioskować, jak pacjent odpowie na leczenie i jakie są szanse na wyleczenie. Do niekorzystnych czynników należą: stwierdzony podczas rozpoznania zwiększony poziom kreatyniny, duża ilość blastów we krwi obwodowej oraz obecność istotnych zaburzeń krzepnięcia, a także starszy wiek, obecność mutacji FLT3.