Ostra biegunka a tabletki. Kiedy antykoncepcja znów będzie działać?

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne od 1,5 miesiąca, podczas przyjmowania pierwszego opakowania, w 19. dniu cyklu wystąpiła biegunka, która utrzymywała się 3 dni. 19. dnia wzięłam tabletkę o stałej porze - o 18., wieczorem biegunka nie była już tak duża, więc nie wzięłam dodatkowej tabletki. Następnego dnia natomiast (20. dzień cyklu) biegunka była bardzo ostra, trwała cały dzień, wzięłam tabletkę o stałej porze, ale potem kilkakrotnie byłam w toalecie, więc nie miałam jak wziąć tabletki zapasowej, ponieważ i tak zostałaby ona wydalona. Następnego dnia (21. dnia cyklu) biegunka trwała cały dzień, wzięłam 2 tabletki o 18. (by nadrobić tę z dnia poprzedniego rozpoczęłam nowy blister), ale potem też byłam w toalecie 3 razy, nie brałam już trzeciej tabletki tego samego dnia. Postanowiłam nie robić przerwy i kontynuować opakowanie, obecnie wzięłam 7 tabletek o stałej porze, bez zbędnych problemów i mam pytanie - czy ochrona antykoncepcyjna jest już zachowana? Biorę tabletki jednofazowe N***.

Redakcja abcZdrowie

Skoro przyjęła Pani prawidłowo 7 kolejnych tabletek, to skuteczność antykoncepcji powinna być zachowana. W przypadku wystąpienia biegunki istotny jest jej czas od momentu zażycia tabletki.

Jeśli wystąpiła ona poniżej 3-4 godzin od zażycia tabletki, zalecane jest przyjęcie dodatkowej tabletki lub stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej przez 7 dni od zakończenia biegunki.