Ostre zaburzenie psychotyczne a schizofrenia

witam,chciałam sie dowiedziec jak najwiecej o ostrym zaburzeniu psychotycznym podobnym do schizofrenii,miedzy innymi czy ta choroba nalezy do "przemijających"?

Witam Panią,

Rozpoznanie ostrych i przemijających zaburzeń psychotycznych to kategoria zaburzeń psychicznych klasyfikowanych na podstawie Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. W tym rozdziale klasyfikowane są zaburzenia, w których występowanie objawów psychotycznych nie przekracza okresu kilku tygodni. Zazwyczaj wystąpienie takich zaburzeń łączy się z silnym stresem, czy innymi czynnikami (na przykład natury somatycznej). Objawy rozwijają się w sposób nagły i dość szybko ustępują ( pod wpływem leczenia lub nawet bez leczenia). Jednak rokowanie w tych zaburzeniach nie jest jednoznaczne, a stan psychiczny danej osoby wymaga ostrożnej obserwacji ( nawet w perspektywie wieloletniej).

Pozdrawiam!

Witam,
Koleżanka dała Pani wyczerpującą odpowiedź. Ja chciałabym dodać że jeśli Pani lub bliska Pani osoba ma takie dolegliwości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza psychiatry, który w oparciu o osobistą konsultację będzie mógł postawić diagnozę i zaordynować leczenie.
Pozdrawiam