Ostre zapalenie krtani u 3-latka

Dziecko choruje od 3 lat diagnozuje się ostre zapalnie krtani. Wymaz z nosa streptococcus pneumonie wzrost lekooporności skąpy. Nie stwierdzono alergii, usunięty trzeci migdał. Infekcja zaczyna się katarem a kończy na męczącym kaszlu. Pomogły jedynie makrolidy. Czy to mogą być zatoki? Dziecko nie miało ich badanych. Osłuchowo czysto. W nocy tylko w czasie kaszlu mam wrażenie jakby miała jakiś płyn w buzi i zgrzyta zębami( brak pasożytów) Proszę o sugestie gdzie mam szukać przyczyny

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Nawracające infekcję są dość częste u dzieci i pojawianie się ich <8 razy w ciągu roku nie wymaga poszukiwania przyczyny, zwłaszcza pod kątem zaburzeń odporności. Jednak wobec opisywanych objawów wskazany jest kontakt z laryngologiem i wykluczenie przewlekłego zapalenia zatok.