Zapalenie stawu biodrowego u 5-letniego dziecka

Witam. Kilka dni temu u mojego pięcioletniego syna zdiagnozowano ostre zapalenie stawu biodrowego. Od pięciu dni jest w szpitalu, na wyciągu z chorym biodrem. Dodatkowo miał robione badania krwi i wykryto wysokie ASO 542 jednostek przy czym norma jest tylko do 200. W związku z tym przyjmuje teraz dożylnie antybiotyk, niestety nie pamiętam nazwy. I tu miejsce na moje pytanie: Jak długo po leczeniu szpitalnym na zapalenie stawu biodrowego dziecko nie powinno chodzić? Nie chciałabym żeby zaraz po wyjściu ze szpitala nabawił się kolejnej choroby i żeby nadwyrężył biodro. Czy zapalenie stawu biodrowego to choroba, która wymaga długiej rekonwalescencji czy może po wyjściu ze szpitala dziecko będzie mogło już normalnie funkcjonować? Czy jest możliwość, żeby później przyjmować jakieś leki na zapalenie stawu biodrowego, które uśmierzą ewentualny ból? Pozdrawiam serdecznie oraz z góry dziękuje za odpowiedź.

Magdalena Mroczek

Przemijające zapalenie stawu biodrowego nazywane coxitis fugax dotyka często dzieci między 3 a 10 rokiem życia, przeważnie chłopców. Jeśli chodzi o etiologię, to w wielu przypadkach pozostaje ona niejasna. Często jest to etiologia wirusowa lub bakteryjna i wtedy zapalenie stawu biodrowego występuje po infekcji dróg oddechowych i towarzyszą mu objawy uogólnione, takie jak gorączka i osłabienie.

W przypadku Pani syna mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym. Odczyn ASO jest to badanie wykrywające obecność przeciwciała przeciwko antygenom powierzchniowym paciorkowców - streptolizynie O. Jeśli wynosi on ponad 200, a u dzieci ponad 333 to świadczy to o zakażeniu paciorkowcami hemolizującymi grupy A. Tak też jest w przypadku Pani syna, dobrze, że stosunkowo szybko zostało wdrożone odpowiednie leczenie.

Jeśli chodzi o objawy bakteryjnego zapalenia stawu biodrowego to jest to bolesność w stawie, szczególnie przy chodzeniu, zaczerwienienie stawu biodrowego, bolesność w pachwinie, często również w stawie kolanowym oraz utykanie przy chodzeniu. Dodatkowo mogą wystąpić mimowolne skurcze mięśni. Przy zakażeniu bakteryjnym często pojawiają się objawy uogólnione tj. gorączka. Poza tym w wywiadzie pojawia się zakażenie dróg oddechowych tj. angina.

W diagnostyce wykorzystuje się podstawowe badania krwi, w których można znaleźć parametry świadczące o infekcji, punkcję stawu, usg pomocne przy punkcji stawu oraz badanie rtg.

Jeśli chodzi o leczenie bakteryjnego zapalenia stawu biodrowego to podstawą jest podawanie antybiotyku. Przez około 2-3 tygodnie podaje się go dożylnie, potem doustnie przez około 3-4 tygodnie po zakończeniu leczenia dożylnego. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe z grupy NLPZ takie jak paracetamol. Czasami konieczne jest nacięcie stawu i zastosowanie drenażu. Bardzo ważną rolę odgrywa fizjoterapia, zwłaszcza przy zastosowaniu drenażu. Stosowana jest laseroterapia, magnetoterapia, różnego rodzaju ćwiczenia oraz czasami również krioterapia.

Kończynę można obciążać o około 2-3 tygodniach, ale wszystko zależy od tego jak nasilone są dolegliwości bólowe. Jeśli u Pani syna prowadzona jest rehabilitacja, to wtedy fizjoterapeuta pomoże zdecydować o tym, w którym momencie jakie obciążenia stawu są najlepsze. Podstawą leczenia jest antybiotykoterpia i najważniejsze jest, aby w tym względzie stosować się do zaleceń lekarskich i nie przerywać leczenia przedwcześnie.