Ostry i przeszywający ból pod łopatką

Dzien dobry mam 64 lata i ostatnio mam nastepujace kłopoty. Od kilku tygodni dokucza mi ostry przerażający ból punktowy, pod lewa łopatką. Boli również przy głębokim oddechu. Wydawało mi się nawet , ze chyba żebro mi pękło, gdyż trudno mi było poruszać się. Jak sobie ulżyć? Jestem na wczasach z wnuczkiem i ruchu mi nie brakuje. Ból wystąpił niespodziewanie i nie wiem jak wrócimy do domu. Trudno mi teraz szukac w obcym miejscu lekarza tym bardziej ze nie jestem sama i nie chce wnuczkowi fundować wczasow w przychodniach lekarskich, Proszę o pomoc co to może być i czy mogę jakos doczekać do powrotu do domu

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Ból może być spowodowany urazem. Nie można wykluczyć innego podłoża dolegliwości. Proszę udać się na wizytę do lekarza, który wdroży odpowiednie postępowanie.

Magdalena Mroczek

Ból pod łopatką często ma niewyjaśniony charakter. Może pojawiać się nagle lub na przestrzeni lat. Ból często ustępuje na jakiś czas, lub staje sie bardziej łagodny, kiedy, w potocznej mowie łopatka „przeskoczy”. Towarzyszy temu często głuchy dźwięk, podobny do strzelania w stawach. Ból pod łopatką może się zmniejszać po rozgrzaniu okolicy np. poprzez ciepłą kąpiel czy poprzez rozgrzanie mięśni. Przyczyną bólu może być dźwiganie torby i ciężarów na jednym ramieniu, wadami postawy i skoliozą. Może też być wywołany niektórymi zespołami neurologicznymi w tym uciskiem niektórych struktur kostnych na nerwy. Są to jednak rzadsze przypadki. Czasami ból pod łopatką lub w jej okolicach może być spowodowany dolegliwościami w obrębie jamy brzusznej i jedynie promieniować w okolicę łopatki.

Warto pójść do lekarza, być może trzeba zrobić zdjęcie rentgenowskie. Na pewno ważne jest badanie przedmiotowe i wywiad lekarskie, przez internet nie da się niestety postawić diagnozy. Trzeba tez wykonać podstawowe badania laboratoryjne.

Pacjenci często trafiają do lekarza już z zaawansowanym bólem. Czasami trzeba wykonać zastrzyki do tzw. punktów spustowych bólu. Daje to efekt rozluźnienia i zwiększa ruchomość łopatki.
Następnym etapem jest fizjoterapia, która pomaga w uzyskaniu postawy oraz pracy łopatki. Ma ona na celu rozciąganie i wzmacnianie odpowiednich grup mięśniowych mięśni. Niektóre ćwiczenia można wykonać samemu w domu.
Podczas siedzenia bolącą łopatkę należy przycisnąć do oparcia fotela, a łokieć trzymać oparty na podłokietniku.
Czasami, przy bardzo silnie wyrażonych dolegliwościach bólowych należy łopatkę unieruchomić poprzez użycie ortezy lub przytwierdzenie łopatki do klatki piersiowej.