Ostry refluks, ciemny mocz i brzydki zapach moczu

Dzień dobry, mam pytanie...w badaniu moczu ogólnym mam wynik 5.0 (5-8), a ciężar właściwy 1,015g/ml (1,012-1,026). Poszłam zbadać ponieważ mocz zaczął intensywnie pachnąć(mimo, że mam refluks i kiepski węch to poczułam) kolor moczu mi się zmienił na ciemniejszy żółty. Trwa to od jakichś 2 tyg. i przy porannym wydalaniu jakby szczypie. Powiem jeszcze, że ostatnio mam ostrzejszy nawrót refluksu tak od 3 tyg., tak ze 2 tyg. mam już ostry kaszel nocami i temp 36,2oC. Zawroty. Proszę o pomoc. MagdaW

Witam,

w przypadku odczuwania dyskomfortu w trakcie oddawania moczu warto zwrócić się o pomoc do urologa lub ginekologa. Sama barwa moczu często wiąże się z nawodnieniem organizmu. Im ciemniejszy kolor moczu tym organizm jest mniej nawodniony, dlatego proszę spróbować pić więcej płynów, zwłaszcza wody mineralnej. Co do refluksu, zaostrzenie może wynikać z nieodpowiedniej diety. W celu dokładnej diagnozy należałoby przyjrzeć się dokładniej Pani diecie oraz wprowadzić leczenie farmakologiczne. Istotne jest, aby spać z głową uniesioną pod kątem 30 stopni i nie spożywać posiłków w odstępie czasowym mniejszym niż 3h przed snem. Ważny jest również rozkład posiłków w ciągu dnia. Nie należy dopuszczać do długich odstępów i unikać produktów, takich jak alkohol, papierosy, soki owocowe, napoje gazowane słodkie, sosy pomidorowe, ciężkostrawne, tłuste posiłki. Dokładne zalecenia odnośnie diety powinny być dopasowane do dokładnego wywiadu żywieniowego.
Pozdrawiam,
mgr Barbara Wójcik
Dietetyk