Osty stan zapalny w organizmie i cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu II-ego od 12 lat. Obecnie leczona insuliną. Od 6 m-cy ostry stan zapalny w organizmie z wędrującyni bólami i obrzękami różnych stawów oraz skokami temperatury, Bez diagnozy,Reumatoidalne zapalenie stawów wykluczone/ Jakie badania wykonać dla ustalenia jednostki chorobowej,

Lek. Katarzyna Szymczak

Jakieś odchylenia w badaniu przedmiotowym? wykonane do tej pory badania? powiększone węzły chłonne? morfologia prawidłowa? Myślę, że wskazane byłoby wykonanie badań obrazowych, na poczatek rtg klatki piersiowej, usg jamy brzusznej. Konieczne takze wykluczenie boreliozy, CMV, HCV, HBV, HIV.
Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli