Otwarty ząb z tyłu u 6-latka

Witam. Mój 6-letni syn ma otwartego zęba z tyłu. Pani stomatolog podjęła decyzje że nie będziemy go leczyć kanałowo tylko zostawimy otwartego i będzie obserwować. Dzisiaj syn wrócił z wakacji od dziadków i zauważyłam że na tym calym zębie jest narośnięta gulka wygladajaca jakby to było dziąsło . Jestem strasznie zaniepokojona. Czy ktoś mi powie co to może być. Oczywiście jutro z rana zadzwonie do naszej pani stomatolog.

Ostatni ząb u Pani syna to może być ząb stały tzw.6 lub mleczak czyli 5.W zależności od tego czy dotyczy to stałego czy mlecznego zęba postępowanie będzie różne.6 może trzeba leczyć kanałowo, 5 mleczną może trzeba będzie już usunąć.Bez bezpośredniego spotkania z lekarzem nie obędzie się.

Dzień dobry. Mam nadzieję, że otwarty ząb to ząb mleczny. Czasem pozostawia się w ustach zniszczone mleczaki po otwarciu komory miazgi, na zasadzie wyboru mniejszego zła. Jeżeli ząb nie sprawia problemów, da się dobrze czyścić, może posłużyć jakiś czas do utrzymania przestrzeni i zapobiec przesuwaniu się zębów stałych. Lepiej jest jednak taki ząb usunąć i założyć dziecku aparat ortodontyczny do utrzymywania przestrzeni. W taki sposób stałe zęby nie będą mogły się przesuwać lub przechylać w stronę luki, a bakterie z chorego zęba nie będą zakażały tkanek dookoła. To co narosło na ząb Pani dziecka to rzeczywiście dziąsło. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz

Witam serdecznie,
Często przy zniszczonych zębach narasta nam na nie dziąsło, więc i tutaj mamy najprawdopodobniej z tym do czynienia. W przypadku zębów mlecznych pozostawionych jako otwartych, ważne jest aby regularnie oczyszczać te zęby, ponieważ jeśli nam się "zatkają", to mogą wystąpić dolegliwości bólowe.
Najlepszym rozwiązaniem jest jednak usunięcie zęba i wizyta u ortodonty w celu wykonania aparatu do utrzymywania przestrzeni. Ząb pozostawiony do leczenia otwartego jest źródłem bakterii, które mogą zarażać pozostałe zęby.
Jeśli jest to ząb stały, to należy jak najszybciej przeleczyć go kanałowo.
Niezależnie od wszystkiego, należy jak najszybciej udać się na wizytę do stomatologa w celu kontroli tego miejsca.

Pamiętajmy, że jeśli cokolwiek związanego z naszymi zębami nas niepokoi, powinniśmy skonsultować się z naszym stomatologiem.