Otyłość a niedoczynność tarczycy

Cześć, mam 16 lat i jestem gruba. Jestem po prostu otyła i chciałabym schudnąć, bo ważę 60 kg przy wzroście 155 cm. Jestem dość niska i gruba - przepraszam, że się powtarzam, ale to prawda i mam z tego powodu spore kompleksy. Moim największym marzeniem jest właśnie zrzucenie na wadze, szczególnie na brzuchu, pośladkach i udach. Chciałabym, aby była to szybka kuracja lub dieta, ale nie mam pojęcia jak mam zrzucić na wadze. Dodam też, że robi swoje moja chora tarczyca, ponieważ mam niedoczynność tarczycy i lekarka mówiła mi, że to właśnie od tarczycy tak przytyłam, ponieważ wcześniej byłam naprawdę szczupłą osobą. Dodam też, że jeśli kuracja nie jest wystarczająco trwała, to może moglibyście zaproponować mi coś dłuższego, ale bardziej skutecznego. Od kilku dni chodzę 2 razy dziennie na siłownię i staram się ćwiczyć przynajmniej 3 godziny dziennie. Ogólnie kondycję mam dość dobrą, ale męczy mnie ten brzuch uda i pośladki, wstydzę się tego. Pomóżcie mi proszę, z góry dziękuję.

Witam,

Jeśli masz niedoczynność tarczycy to faktycznie może być Ci trudno zrzucić zbędne kilogramy, jednak w żadnym razie nie powinnaś się załamywać, ale zacząć zdrowo się odżywiać i uprawiać sport. Musisz jednak wiedzieć, że tylko długotrwałe odchudzanie może przynieść pożądany skutek bez efektu jo-jo. Dlatego zrezygnuj ze stosowania tzw. diet cud, tym bardziej że jesteś w wieku dojrzewania i wszelkie niedobory nimi spowodowane mogą negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu i zaburzyć rozwój organizmu.
Przy stwierdzonej niedoczynności tarczycy zalecana jest terapia hormonalna, dlatego powinnaś udać się po poradę do lekarza.

Na razie powinnaś zrezygnować z produktów tłustych, obfitujących w cukry proste i sprzyjających nadwadze: produktów typu fast-food, słodyczy, słonych przekąsek, słodkich bułek, napojów gazowanych i słodzonych, herbat w butelkach i innych.
Pamiętaj też o regularnym spożywaniu posiłków, co 2-3 godziny (w małych ilościach) oraz spożywaniu śniadań.
Więcej na temat zdrowego odżywiania dowiesz się z artykułów http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski

Dodatkowo zwiększ aktywność fizyczną. Bardzo dobrze, że zaczęłaś chodzić na siłownię, tak trzymaj! Dodaj do tego ćwiczenia ogólnorozwojowe takie jak rower, rolki, pływanie czy jogging. Zajrzyj też na stronę poświęconą aktywności fizycznej www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam

Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotna. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć kapustę, kalafior, brukselkę, rzepę, brukiew, strączki (fasolę, groch, soję), a także cukry proste (słodycze, cukier, miód, dżemy), żywność mocno przetworzoną i fast foody. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczy i węglowodanów.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl