Otyłość przy niedoczynności tarczycy

Moje BMI wynosi 31,2 Mam 29 lat, jestem kobietą, ważę 85 kg i mam 166 cm,jaka jest dla mnie właściwa waga i jak zdrowo schudnąć, w ubiegłym roku dzięki diecie dukana schudłam 15 kg ale wszystko wróciło. Choruję na niedoczynność tarczycy. Jem bez przerwy

Witam!

Zacznijmy od początku. Prawidłowa wartość BMI mieści się w granicach 18,5 -24,9. Przy wzroście 166 cm i masie ciała 85 kg BMI wynosi 30,8 i wskazuje na otyłość. Trzeba zredukować Pani masę ciała do około 69 kg, wówczas Pani BMI będzie mieścić się w normie. Jednak jeśli oczekuje Pani trwałych efektów, to nie zalecam utraty masy ciała większej niż 1 kg/ tydzień. Uważam, że warto zmodyfikować Pani dotychczasowe nawyki poprzez poprawienie błędów żywieniowych. Poniżej podam Pani kilka wskazówek dotyczących prawidłowego żywienia.
1. Regularne 5-6 posiłków dziennie o stałych porach co około 2-3h. Dzięki temu uniknie Pani napadowi głodu.
2. Proszę pamiętać o śniadaniu które daje energię na cały dzień. Obiad powinien stanowić danie główne, a kolacja (nie później niż 2h przed snem) lekkie i niskokaloryczne.
3. Jeśli ma Pani ochotę na przekąski proszę wybierać te małokaloryczne tj. owoce, warzywa, jogurty naturalne. Najwięcej ukrytych kalorii jest w daniach typu fast-food i słodyczach. Np. jeden pomidor to około 30 kcal, a jeden 50 g batonik może mieć około 200 kcal.
4.Warto zwiększyć aktywność fizyczną np. przez częste spacery, jazdę na rowerze czy ćwiczenia gimnastyczne.
5. Jeśli choruje Pani na niedoczynność tarczycy, to z zalecam dietę z eliminacją substancji goitrogennych- wolotwórczych (strączkowe suche, kapusiowate tj. brokuły, kalafior, kapusta, rzepa, kalarepa). W celu zmniejszenia ilości tych substancji, proszę gotować bez przykrycia, ponieważ ulatniają się z parą wodną.
Polecam: sałaty, szpinak,szparagi, cukinie, dynie, paprykę- słodka/ostra, pieczarki, ogórki, fasolki szparagowe, pomidory.
6. Źródłem węglowodanów w Pani diecie powinny być produkty pełnowartościowe tj. pieczywo razowe, kasza gryczana, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty.
7. Polecam również zwiększyć ilość jodu, ponieważ odgrywa istotną rolę w niedoczynności tarczycy. Znajdzie go Pani w rybach morskich (np.dorsz) lub wodach jodowanych.
8. Jeśli chodzi o płyny (woda, herbata, zupy itp), to zalecam nie mniej niż 2l/ dzień.

Pozdrawiam,
Patrycja Sankowska

Witam, przede wszystkim proszę zapomnieć o stosowaniu popularnych diet odchudzających, które powodują efekt jojo, spowalniają metabolizm przez co coraz trudniej jest nam zgubić zbędne kilogramy. Dieta przy niedoczynności tarczycy nie różni się znacznie od diety człowieka zdrowego, jednak przy takiej chorobie mamy więcej pokus, odczuwamy zwiększony apetyt, a przy tym występuje trudność w utracie masy ciała, która wręcz z łatwością ulega zwiększeniu. Dlatego czym prędzej należy wprowadzić zmiany w swojej diecie i zmodyfikować sposób żywienia. Proszę zapoznać się z artykułami http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-a-tarczyca oraz http://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-a-odchudzanie Pozdrawiam.

Witam. Chorby tarczycy objawiające się niedoczynnością bardzo często zwalniają przemianę materii. Mimo stosowania diety, pacjentowi jest bardzo cięzko schudnąć. Na pewno dużo łatwiej będzie, jeśli wprowadzi sie do tego aktywność fizyczną. Proszę zacząć jeść 4-5 posiłków, co 3-4 godz. Najlepiej rozpisać sobie takie godziny na kartce i tego się trzymać. Takie wyregulowanie pomoże trochę przyśpieszyć przemianę materii. Proszę się starać jadać posiłki gotowane, lekkostrawne, zamiast smażonych. Oczywiście znane wszystkim ograniczenia słodyczy, słonych przekąsek są również na miejscu. Ograniczeniu w diecie podlegają warzywa wolotwórcze, jak kapustne (brukselka, kalafior, kapusta), upośledzają gospodarkę jodem. Jeśli chcemy je zjeść - gotujmy je bez przykrycia. Przy wzroście 166cm, powinna Pani ważyć około 60-65kg