Otyłość u 19-latka

Witam. Jestem chłopakiem i mam19 lat. Moim problemem jest to ze jestem bardzo gruby. Mam 180 cm wzrostu i waze 101kg. Mam duże boczki i gruby wystający ze spodni brzuch. Robi mi się drugi podbrodek .Denerwują mnie także duze piersi. Stresuja mnie momenty gdy muszę się rozbierać przed kolegami w szatni na wf. Mimo ze oni też są grubsi jest to krepujace pokazywać gruby brzuch.Nie lubie gdy na wf jestem cały czerwony, spocony, a gdy biegam podskakuje mi brzuch. Proszę o poradę i pomoc.

Witam, z tego co Pan pisze to mamy do czynienia z otyłością i do zrzucenia ok.15kg. jest to proces długotrwały 3-6 miesięczny dlatego warto odchudzać się pod okiem specjalisty aby nie dopuścić do niebezpiecznych niedoborów składników odżywczych w organizmie. Docelowo musi Pan przestawić się na zdrowy styl życia, w tym odżywiania. Warto pomyśleć o dodatkowej dawce aktywności fizycznej np.basenie.
Zapraszam do współpracy!

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,
leczenie dietetyczne będzie u Pana niezbędne, niestety tak bywa, że rówieśnicy nie będą wobec Pana tolerancyjni, a wręcz przeciwnie będą starali się to wykorzystywać przeciwko Panu. Proszę udać się do endokrynologa, który zdiagnozuje powód nadwagi a następnie do dietetyka.
Kłopoty z kolegami to zaledwie wierzchołek góry lodowej w porównaniu do tego co może Pana spotkać później.

Witam,
Choć znajdujesz się w jednym z najbardziej intensywnych momentach rozwoju, to rzeczywiście BMI na poziomie 31 wskazuję na poważny problem z nadmierna masą ciała. Początkiem walki ze zbędnymi kilogramami na pewno będzie zbilansowany jadłospis. Nie opisałeś swojego sposobu odżywiania, dlatego porada nie może być bardziej indywidualna. Pamiętaj proszę o stałych porach posiłków, nie stosuj żadnych diet eliminacyjnych, bo potrzebujesz wszystkich składników dla prawidłowego rozwoju. Najlepiej spożywać 5 posiłków w ciągu dnia, ogranicz węglowodany proste, ale przede wszystkim pomyśl o wzmożeniu aktywności fizycznej. Zachęcam do spotkania z dietetykiem. Szczegółowy wywiad pozwoli lepiej poznać Twoje nawyki żywieniowe, ale przede wszystkim pozwoli ułożyć jadłospis bezpośrednio pod Ciebie. W razie potrzeby zapraszam serdecznie. Głowa do góry.

Trzymając kciuki pozdrawiam

Witam!
BMI wskazuje na otyłość. Najlepiej jak będzie Pan pod kontrolą dietetyka, który dobierze indywidualną dietę w oparciu o Pana parametry, PPM, DZE,obliczy ile białek, tłuszczy, węglowodanów powinien Pan dziennie spożywać, aby nastąpił spadek wagi. Pozdrawiam

Witam, masa ciała przy 180 cm dla mężczyzny to 80 kg.
Aby zmniejszyć masę ciała przede wszystkim proszę zacząć jeść regularnie np 5 posiłków dziennie o podobnym porach. Nie rezygnować z ruchu. pić dużo płynów. Polecam wizytę u specjalisty, gdyż zrzucenie 20 kg to już duże obciążenie organizmu i lepiej nie przeprowadzać tego samemu.

Witam.
Otyłość może mieć wiele źródeł np może być spowodowana przez nieprawidłowy sposób żywienia oraz brak aktywności ruchowej, może mieć też inne podłoże np zaburzenia hormonalne. Czasem te czynniki nakładają się na siebie i wtedy bardzo trudno jest sobie poradzić ze zrzuceniem nadmiernych kilogramów. Jednak aby stwierdzić gdzie leży przyczyna otyłości należy tę przyczynę znaleźć. Proponuję wizytę u specjalisty, który oceni Pana obecny sposób żywienia i stwierdzi czy przyczyną otyłości jest nieodpowiedni sposób żywienia i brak ruchu. Jednocześnie może Pan udać się do lekarza pierwszego kontaktu aby zlecił zbadanie hormonów np tarczycy. Praca tego gruczołu odpowiada za prawidłową przemianę materii. Może z wywiadu żywieniowego czy lekarskiego wyjdzie jeszcze jakaś inna przyczyna ale to można ustalić u specjalisty.

Pozdrawiam
mgr inż. Dorota Pal