Otyłość u 55-latki

Dzień dobry mam 55 lat jestem gróba mianowicie wisi mi juz brzuch od kolan do góry mam gróbe boli mnie krzyż i zaczynają kolana miałam już punkcje na nogi w kolana mam tabletki,, dicrtio uno,, przeciw bólowe. ręce mam chude i od kolan w dół tez chude co mam robić nie jem słodyczy wogóle od lat , do tego mam cisnienie i biore leki od dwuch lat prosze mi poradzić co robić dziękuje

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Trudno ocenić stopień nadwagi czy otyłości bez konkretnych danych antropometrycznych.Należałoby również przeprowadzić analizę sposobu żywienia, aby znaleźć w jadłospisie błędy żywieniowe i skorygować je.
W codziennej diecie należałoby zastosować się do poniższych zaleceń:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)