Owoce i warzywa dla 5-miesięcznego dziecka

Witam, jakie owoce i warzywa mogę podać dziecku które skończyło 5 miesięcy ( porady na stronach internetowych różnią się więc mam wątpliwości ) i jak dużą porcję obiadków i deserków mogę podawać dziecku w tym wieku , a także czy mogę podać dziecku świeżo wyciśnięty sok z np. marchewki czy musi on być przegotowany?

Szanowna Pani,
Zgodnie z zaleceniami WHO, dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Pokarm kobiecy wytwarzany jest w odpowiednich ilościach przez dobrze odżywioną mamę w pełni pokrywa zapotrzebowanie dziecka na wszystkie składniki odżywcze i zapewnia mu prawidłowy rozwój w pierwszym półroczu życia. Aktualny model żywienia niemowląt karmienia piersią wprowadza posiłek dodatkowy w postaci zupki - przecieru jarzynowego z dodatkiem kaszy manny lub kleiku.

W przypadku karmienia piersią, nie jest wymagane dodatkowe podawanie płynów, chyba że: w bardzo gorące dni, gdy dziecko przebywa w suchym pomieszczeniu, gorączkuje lub ma wymioty i/lub biegunki. Wtedy może to być przegotowana woda, bardzo słaba herbatka lub słaby napar z rumianku.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań