Owrzodzenie podudzia - czy można to wyleczyć?

Witam. Po złamaniu nogi i operacji prawego podudzia nastąpiły komplikacje, czyli zakrzepica. Złamanie nie było otwarte, od 1997 roku cały czas powiększa się owrzodzenie - wynosi ok. 18x20cm. Miałem 8 przeszczepów skóry i żaden się nie zaszczepił. Ostatni wypis dotyczy badania żył ze szpitala, cytuję: doppler VSM drożna wydolna widoczna dodatkowa żyła odpiszczelowa poniżej kolana perforator. Żyły głębokie uda i podudzia prawego drożne z cechami niewydolności zastawkowej. Jest krążenie czy nie? Jak to wyleczyć i gdzie szukać pomocy? Mam jeszcze do wychowania 3 dzieci, najmniejsze ma 3 lata, nie mogę się z nim pobawić, pograć w piłkę, popływać i dłużej spacerować, bo noga puchnie i boli. Przy przeszczepie dwukrotnym jeden po drugim uszkodzony też został nerw strzałkowy, czy on się odbuduje? Pozdrawiam i czekam na wiadomość.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam, muszę przyznać, że Pana problem zdrowotny jest bardzo poważny, trudny w leczeniu i jak sam Pan pisze – związany z licznymi niepowodzeniami medycznymi. Rozumiem Pana i bardzo chciałabym Panu pomóc, ponieważ ja sama nie tak dawno przebyłam złamanie spiralne goleni, powikłane uszkodzeniem nerwu strzałkowego. W moim przypadku nie doszło do przerwania ciągłości nerwu, w związku z czym mógł on się zregenerować. Ale jeżeli u Pana nerw strzałkowy został przerwany, to nie ma już możliwości powrotu jego funkcji i następstwem tego często bywa częste potykanie się przy chodzeniu, co jest spowodowane przez opadanie stopy. Jeżeli nerw został tylko powierzchownie uszkodzony, to powrót jego do pełnej funkcji trwa długo, latami. Natomiast jeśli chodzi o owrzodzenie, to faktycznie problem jest jeszcze większy, bo rozmiary tego owrzodzenia, jakie Pan podał są z góry zniechęcające. Jak sądzę po wieku dzieci, jest Pan osobą młodą i teoretycznie Pana szanse na wygojenie powinny być spore. Jednak problemem dodatkowym jest fakt, że wydzielina z tego owrzodzenia jest doskonałą pożywką dla bakterii. Bakterie te z czasem ulegają takiej selekcji, że stają się oporne na niemalże wszystkie antybiotyki i, pomimo że wyniki posiewów z rany owrzodzeniowej są ujemne, to nie ma do końca pewności, czy w jakimś innym miejscu owrzodzenia,  skąd nie pobierano materiału do posiewu, nie siedzą bakterie np. takie jak pałeczka ropy błękitnej czy gronkowiec MRSA. Obecność takich bakterii w ranie uniemożliwia jej wygojenie. Dodatkowo upośledzony odpływ krwi z kończyny, powoduje jej zastój, krew ta zawiera za mało tlenu i za dużo produktów przemiany materii, nie odżywia więc tych tkanek stosownie do ich zapotrzebowania. U zdrowego człowieka krew musi zwiększyć krążenie około 8-krotnie, aby rana się wygoiła. Dlatego proponuję Panu skontaktowanie się z ośrodkiem, który prowadzi leczenie stosując hiperbarię tlenową, np. Szpital Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Ośrodek ten odnosi spore sukcesy w leczeniu tak trudnych owrzodzeń, a zastosowanie tej metody może dać Panu szansę na wyleczenie owrzodzenia. Życzę powodzenia i pozdrawiam!