Owsiki - czy mogą być zagrożeniem dla ciąży?

Witam serdecznie, jestem w 26. tygodniu ciąży, zrobiłam badania krwi - leukocyty miałam 15,78n, crp 6,9 i zauważyłam, iż od kilku tygodni mam owsiki. Wybieram się z tym problemem do lekarza, ale chciałam zapytać, czy te owsiki są jakimś zagrożeniem dla dziecka, nawet gdyby były od początku ciąży i czy można je leczyć? I drugie pytanie czy te wskaźniki są zagrożeniem dla nieprawidłowego rozwoju mojego maluszka?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Owsiki pasożytują w przewodzie pokarmowym, nie przedostają się do krwi, a więc nie wpływają na rozwój ciąży. Leczenie owsicy przeprowadza się dopiero po porodzie, ponieważ leki są przeciwwskazane do stosowania w ciąży. W owsicy bardzo ważne jest przestrzeganie higieny, częste mycie rąk, obcinanie paznokci, spanie w majtkach, aby ograniczyć samorozprzestrzenianie się pasożytów. Poza tym można zastosować leczenie objawowe, ale to już zaleca lekarz prowadzący.

Opisywane podwyższenie parametrów stanu zapalnego - CRP i leukocytoza - może, ale nie musi być związane z owsicą.

Proszę zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę lub własnego lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.