Owulacja i ZNM

Mam dwa pytania do Państwa. Mam 35 lat. Przy w miarę regularnych 26-28 dniowych cyklach, odliczając ok. 14 dni w tył od dnia pojawienia się miesiączki jestem w stanie, ustalić dzień mojej owulacji. Idąc tym tropem, wyliczyłam sobie, że owulacja przypadnie w tym miesiącu jak zwykle mniej więcej na 13-14 dzień cyklu - mam w tym czasie najczęściej, dodatkowy objaw, czyli sporą ilość śluzu płodnego (rozciągliwego), który poprzedzony jest zwykle, również dniami wilgotnymi, ale śluz jest wtedy białawy i gęsty. Tym razem w dniu 12-tym cyklu, byłam zupełnie "sucha", 13-tego pojawił się śluz-biały, nieprzezroczysty i gesty po ok. trzech dniach zaniknął, nie zauważyłam by był rozciągliwy, chociaż faktycznie przerzedzał się w ciągu tych dni. Najwięcej czułam go dnia 14.15 dnia było go mało a 16-tego prawie całkiem zaniknął. Czekając na objawy płodności, wyszłoby mi, że owulację miałam dopiero ok. 16 dnia cyklu co przy 27-dniowym cyklu jest niemożliwe. Pytanie-czekam na okres i mam wyjść raczej z założenia, że się przesunie tak jak owulacja (na ok. 16 dzień - czyli szczyt (ostatni dzień) śluzu), czy też nie miałam jej wcale - gdyż nie zauważyłam tego typowego rozciągliwego? Ten stan trwa jednak u mnie krótko, więc może go po prostu nie zauważyłam i przypadł na noc. Bardziej niż liczyć dni w kalendarzu staram się obserwować mój organizm. Drugie pytanie - na ile objawy ciąży (takiej kilkudniowej) mogą przypominać zespół napięcia przedmiesiączkowego? U mnie mocno obrzmiałe, bolące piersi i wzdęcia. Marylenia

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z ustalaniem daty owulacji na podstawie daty następującej po niej miesiączki zawsze jest ten problem, że w okresie gdy występuje owulacja nie wiemy jeszcze kiedy wystąpi miesiączka i ile dni będzie wynosił dany cykl. Jeżeli ma Pani idealnie regularne cykle, o stałej liczbie dni, to zadanie jest naturalnie ułatwione, choć pewności nigdy nie ma, czy akurat dany cykl nie będzie się nieco różnił.

Zwykle się przyjmuje, że od owulacji do miesiączki mija równo 14 dni, jest to tzw. faza lutealna cyklu. Jej długość nie zawsze jest jednak stała, choć ulega znacznie mniejszym wahaniom niż długość fazy folikularnej, czyli poprzedzającej owulację. Niecodzienne zachowanie śluzu nie musi świadczyć o braku owulacji w danym cyklu, nie musi też być związane z hormonami, a może być skutkiem na przykład zmian w równowadze biologicznej środowiska w pochwie. Pierwsze objawy ciąży często przypominają objawy nadchodzącej menstruacji, choć nie powinny być odczuwalne już w kilka dni od owulacji.

Pozdrawiam serdecznie!