Owulacja po łyżeczkowaniu

Witam.
30.03.10 miałam łyżeczkowanie, ciąża obumarła 6/9 tydzień. Od wczoraj wystąpiła owulacja, czy to dobrze?
Przed ciążą miałam owulacje 9,10 dnia cyklu (wiem, bo badałam się w tym czasie), to czy teraz też będę tak miała owulacje, czy to się może przestawić? I kiedy starać się o kolejną ciążę, jeżeli psychicznie jestem gotowa?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Uregulowanie cyklu miesięcznego i pierwsza owulacja następują w różnym czasie u różnych kobiet po wyłyżeczkowaniu jamy macicy z powodu poronienia zatrzymanego. Uważa się, że średnio po 3-6 tygodniach od zabiegu występuje krwawienie miesięczne, przy czym najczęściej pierwszy cykl jest bezowulacyjny. W Pani przypadku owulacja powróciła szybciej. Kolejne kilka cykli (do 6-ciu) mogą być nieregularne. Najnowsze zalecenia mówią, że o kolejną ciąże należy się starać w czasie od 6-tego miesiąca do 2-óch lat po zabiegu. Związane jest to właśnie z prawidłowym powrotem funkcji hormonalnej i czynnościowej narządu rodnego. Dawniej uważano, że można się zacząć starać już po 3-ech miesiącach od zabiegu, wielu ginekologów podaje taką informację swoim pacjentkom. Różnice w ilości powikłań kolejnej ciąży są bardzo małe jednak pewne inne argumenty przeważyły nad opcją 6-ciu miesięcy.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.