Oznaczenie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie

Witam, jestem w 17 tyg. ciąży, robiłam to badanie i mam wyniki, ale nie bardzo rozumiem ich znaczenia. Napisano że IgGto 0,00 ,a IgM to 0,02. Co one oznaczają? Proszę o odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie dało wynik ujemny zarówno dla przeciwciał w klasie IgG jak i IgM. Oznacza to, że w przeszłości nie doszło u Pani do zarażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Jako, że świeża infekcja w czasie ciąży może być niebezpieczna dla płodu, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad, które pomogą zminimalizować ryzyko zarażenia:
- nie należy spożywać surowego, niedosmażonego mięsa,
- dokładnie myć ręce oraz naczynia kuchenne po kontakcie z surowym mięsem (ciepłą wodą z detergentem),
- dokładnie myć bądź obierać warzywa i owoce przed ich spożyciem,
- prace wymagające kontaktu rąk z ziemią wykonywać w gumowych rękawiczkach,
- unikać kontaktu z odchodami kotów (sprzątanie kuwety itp.).

Konieczne będzie także oznaczenie przeciwciał przeciwko T. gondii w III trymestrze ciąży.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.