Oznaczenie wolnych hormonów tarczycy

Witam! Moja córeczka ma 6 lat. Ostatnio trochę więcej przybrała na wadze. Zaniepokoiło mnie również wypadanie włosów, sucha skóra na łokciach i kolanach. Dziecko bardzo często choruje (chodzi do przedszkola) - są to przeziębienia - katar, kaszel (bez gorączki), ale pojawiają się średnio 2 razy w miesiącu (trwają po tydzień i więcej). Dziecko nie jest alergikiem, nie ma pasożytów. W związku z tym, iż w rodzinie mam częste przypadki niedoczynności tarczycy (sama nie choruję, ale moja siostra tak, ciotki mają niedoczynność). Zrobiłam badanie na TSH. Wynik: 3,98 mU/l - przy normie ( 0,28-4,3). Lekarz pediatra stwierdził, że wynik mieści się w normie, ale niepokoję się tym wynikiem. Co prawda jest on w normie, ale jest bardzo zbliżony do górnej granicy. Czy może powinnam powtórzyć badania, czy wykonać jakieś dodatkowe badania? Czy też wszystko jest w porządku i naprawdę nie ma się czym przejmować? Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Objawy, które prezentuje Pani córka mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy. Prawidłowy wynik TSH wcale nie musi wskazywać, że córka nie ma niedoczynności - może istnieć tzw. subkliniczna niedoczynność. Proponowałbym wykonać oznaczenie wolnych hormonów tarczycy: fT3 i fT4, zwłaszcza, że dziecko ma obciążony wywiad rodzinny.

Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego/pediatry i zasugerować mu wykonanie powyższych badań, ewentualnie inną diagnostykę wedle jego domysłów.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.