Padaczka a depresja

Mam na imię Łucja, mam 27 lat. Od 21 lat choruję na padaczkę. 6 lat temu zachorowałam na depresję. Skutkiem tego jest nieudana próba samobójcza (przedawkowanie leków). Trafiłam wtedy do szpitala, gdzie miałam robione płukanie żołądka. Następnego dnia miałam konsultację u świetnego psychiatry, który mi bardzo pomógł. Obecnie biorę lek przeciwdrgawkowy oraz trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny... Czy depresja może wrócić? I czy padaczka może zwiększyć ryzyko depresji?

Pani Łucjo!

Uważa się, że zaburzenia depresyjne występują u ok. 20-50% chorych na padaczkę. Depresja może mieć różny stopień nasilenia.
Ryzyko wystapienia depresji oraz jej nawrotów jest zależne od wielu czynników. Należy do nich np. umiejscowienie ogniska padaczkowego w mózgu (większe ryzyko dotyczy osób z ogniskiem w lewej półkuli), charakteru napadów, czynników psychologicznych, sytuacji życiowej chorego, możliwości uzyskania wsparcia ze strony osób bliskich.

W leczeniu depresji zaleca się przede wszystkim psychoterapię. W leczeniu farmakologicznym należy wziąć pod uwagę wpływ leku przeciwdepresyjnego na próg drgawkowy, interakcję z lekami przeciwdepresyjnymi oraz bezpieczeństwo w razie przedawkowania (dotyczy to zwłaszcza osób z próbami samobójczymi w przeszłości).

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, mimo iż bardzo skuteczne w leczeniu depresji, mogą obniżać próg drgawkowy i zwiększać ryzyko wystąpienia napadu drgawkowego. Są również niebezpieczne w przypadku przedawkowania. Topiramat i klomipramina nie wchodzą w istotne klinicznie interakcje.

Z pozdrowieniami