Padaczka alkoholowa - jak leczyć?

Moja mama - wiek 35 lat, pije od 2 lat codziennie pół litra wódki. Wczoraj, gdy byliśmy u mojej babci, ok. godziny 17:30 zaczęła się dusić, a potem sztywna poleciała na ziemię! Ciocia poszła zadzwonić po pogotowie, a mama miała lekkie drgawki. Tata skoczył ratować ją, żeby nie zadusiła się własnym językiem. Kazał drugiej cioci zabrać z widoku dzieci. Ponoć z opowieści taty dosłownie zsiniała aż do koloru granatowego. Objawy były następujące: stracenie przytomności, ścisk zębów, lekki ślinotok, paraliż i inne małe objawy. Lekarze powiedzieli, że prawdopodobnie była to padaczka alkoholowa i potrzebne są badania u neurologa. Potem siedziała osowiała dość długi czas, a następnie stała się nadpobudliwa. Dziś przeczytałam w internecie, że mogło to spowodować nagłe zmniejszenie dawki alkoholu! Postanowiła przestać pić, ale martwię się, że nie na długo, bo parę razy po drinku też tak gadała. Ale akurat wtedy była trzeźwa. Jedyne co ostatnio pamięta, to że jadła śledzie. Nie wiem, co mam robić, bo muszę z tatą kontrolować ją jak małe dziecko. To koszmar! Lekarka przez telefon powiedziała, że badania nic nie dadzą i że potrzebne jest leczenie. Nie wiem, co dalej?!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Na podstawie Twojego listu i objawów, jakie pojawiły się u Twojej mamy mogę potwierdzić wstępną diagnozę lekarzy. Padaczka alkoholowa manifestuje się w postaci napadów drgawkowych, napięcia mięśniowego w kończynach i twarzy, utratą przytomności, dusznością, drżeniem. Ponadto, towarzyszą jej nudności, biegunka, zaburzenia snu, nadmierna potliwość, drażliwość, lęk, rozszerzenie źrenic oraz nadpobudliwość. Padaczka alkoholowa powstaje wskutek zespołu abstynencyjnego, a więc znacznego ograniczenia ilości spożywanego alkoholu albo całkowitego jego odstawienia. Napady padaczkowe zazwyczaj pojawiają się w czasie od 48 do 72 godzin od zaprzestania picia.

Padaczki alkoholowej nie można jednak uznać za padaczkę sensu stricte, bowiem nie wynika ona z dysfunkcji biochemicznej mózgu, ale stanowi skutek uzależnienia od alkoholu. Sytuacja jest bardzo niepokojąca tym bardziej, że padaczka alkoholowa sprzyja rozwojowi padaczki późnej u około 25% alkoholików. Padaczka późna powstaje wskutek uszkodzeń mózgu wywołanych toksycznym działaniem etanolu. Pacjentów z padaczką alkoholową zwykle się nie hospitalizuje. Po udzieleniu pierwszej pomocy ważne jest wykonanie badań neurologicznych, by wykluczyć urazy głowy.

Sytuacja codziennego spożycia pół litra wódki w okresie dwóch lat przez mamę świadczy o chorobie alkoholowej. Dodatkowo, w rodzinie pojawiły się pierwsze symptomy współuzależnienia – próby przystosowania się do patologicznych okoliczności, np. poprzez kontrolowanie ilości spożywanego przez mamę alkoholu. Najważniejsze teraz to podjęcie leczenia odwykowego. Mama musi zrozumieć, że jest chora i potrzebuje profesjonalnej pomocy medycznej. Pełna lista państwowych ośrodków leczenia odwykowego znajduje się na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (http://www.parpa.pl/).

Jeżeli trudno odnaleźć Ci się w tej sytuacji, czujesz się bezradna i nie wiesz, jak namówić mamę do terapii antyalkoholowej, możesz skorzystać z poniższych telefonów zaufania:

  • Fundacja Dominik – tel. 22 853 52 22, dyżur psychologa w środy i piątki w godz. 16.30 - 19.30
  • Stowarzyszenie OPTA – tel. 22 827 61 72, poniedziałek-piątek w godz. 15.00 - 18.00
  • Wsparcie Fundacji Trzeźwościowej Klucz – tel. 22 869 02 86, poniedziałek-piątek w godz. 11.00 - 19.00, sobota w godz. 11.00 - 15.00

Więcej na temat leczenia alkoholizmu u kobiet, współuzależnienia i padaczki alkoholowej możesz przeczytać na stronach naszego serwisu pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/osrodki-leczenia-alkoholizmu
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-alkoholizmu
http://portal.abczdrowie.pl/alkoholizm-u-kobiet
http://portal.abczdrowie.pl/wspoluzaleznienie

Pozdrawiam i życzę powodzenia