Padaczka alkoholowa - jak pomóc mamie?

Witam. Mam 23 lata. Moja mama pije już kilka lat, ale od około 3 miesięcy pije codziennie. Wcześniej mama nie piła 10 lat i w tym czasie urodził się mój brat – ma teraz 5 lat. Mam jeszcze siostrę w wieku 18 lat. Mama pije teraz codziennie. Co najmniej 3 razy dziennie dostaje padaczki alkoholowej. Ja już z nimi nie mieszkam, wiec nie wiem dokładnie jak to wygląda, ale z tego co wiem, to jak mama dostaje ataku, to mój tata idzie do sklepu po alkohol, żeby się uspokoiła. Jak wypije to jej przechodzi. Kiedyś podczas ataku o mało nie wyleciała przez okno. Już nie wiem co robić. Mama teraz nie martwi się o nic, ani o jedzenie, ani o czystość w domu, nie pracuje, a przecież jest w domu małe dziecko. Proszę o pomoc, bo nie wiemy co dalej robić. Czy można ją oddać na przymusowe leczenie w oddziale zamkniętym, bo inny jej chyba nie pomoże? Była już raz na leczeniu, ale to nic nie dało. Być może dłuższa izolacja przyniosłaby jakieś efekty. Proszę o pomoc.

Witam!

Zachowanie Pani matki może być dla Pani i rodzeństwa niezrozumiałe. U osób uzależnionych alkohol zmienia myślenie i zachowanie chorego, dlatego Pani mama pije i nie potrafi przestać. Pani mogłaby podobnie się czuć, kiedy odebrano by Pani możliwość zjedzenia czegokolwiek. Samo odizolowanie jej od alkoholu może nie przynieść spodziewanych efektów. Również zmuszenie jej do leczenia może wywołać bunt i pogorszyć jej stan po przejściu terapii. Warto natomiast zachęcać ją do leczenia i motywować do podjęcia takiej decyzji samodzielnie. Pozostawienie jej możliwości wyboru może pozwolić jej podjąć decyzję o dobrowolnym leczeniu. Jest Pani pełnoletnia i może postarać się o częściowe prawa do opieki nad najmłodszym bratem. Wtedy mogłaby Pani zajmować się nim i jego sprawami (np. kiedy choruje), kiedy matka nie jest w stanie tego robić. Sprawę matki może Pani zgłosić do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (przy urzędzie gminy lub miasta). Tam również uzyska Pani szczegółowe informacje, co do możliwości leczenia odwykowego dla Pani matki.

Pozdrawiam

W czasie ataku padaczki należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Ponadto zachęcam do zgłoszenia mamy do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie w celu podjęcia działań zmierzających do zmotywowania mamy do leczenia.