Pajączki na nogach i powstrzymanie rozwoju żylaków

Witam! Moja mama ma rozległe żylaki na nogach. Ja w wieku 22 lat mam tzw. "pajączki", z roku na rok coraz więcej. Również pojawiają się u mnie początki żylaków. Jak temu przeciwdziałać? Wiem że to dziedziczne, ale czy można w jakiś sposób zapobiec albo chociaż spowolnić ich dalszy rozwój? Szczególnie jesli chodzi o pajączki, które u mnie są już bardzo widoczne,

WItam serdecznie. Nieubłagana statystyka stanowi, że gdy jeden z rodziców ma żylaki, 60% córek i 20% synów również je rozwinie, a gdy dwoje rodziców - 90% wszystkich dzieci. Zapobieganie rozwojowi przewlekłej niewydolności żylnej to regularne stosowanie kompresjoterapii w I stopniu ucisku w ciągu dnia. Niestety nie istnieją leki skutecznie zapobiegające rozwojowi żylaków, te dostępne jedynie zmniejszają doraźnie dolegliwości typu obrzęk goleni, czy uczucie ciężkości nóg. Dla poprawy estetyki nóg, likwidacji w/w objawów można wykonać skleroterapię pajączków naczyniowych lub echoskleroterapię piankową niewielkich żylaków. Zabieg zmniejszy ryzyko i odroczy możliwośc powstawania nowych zmian żylnych, aczkolwiek nie jest to metoda (bo nie ma żadnej takiej), którą można się wyleczyć bezterminowo z przewlekłej niewydolności żylnej. Zabieg nie jest niestety refundowany przez NFZ. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog