Pajączki na nogach i uczucie ciężkości nóg

Jestem 21 letnią kobietą. Mam problem z szybko pojawiającymi się na moich nogach pajączkami oraz uczuciem ciężkości nóg. Chciałabym się dowiedzieć jak zapobiegać powstawaniu pajączków, a żylaków w przyszłości? Jak bieganie wpływa na rozwój niewydolności żylnej?

Należy dbac o prawidłową masę ciała, regularnie uprawiać sport, unikać długotrwałego stania, siedzenia, starać się co jakis czas poruszać. Dieta również nie pozostaje bez znaczenia, zoptymalizować trzeba przyjmowanie tłuszczów, zrezygnowac z nasyconych.

Witam sedecznie, niewydolność żylna jest uwarunkowana genetycznie. Żylaki nie powstają w
wyniku długotrwałego stania, siedzenia, dźwigania ciężkich przedmiotów, ciąży, nadwagi, diety, zakładania nogi na nogę i chodzenia na wysokich obcasach. Wcześniej wymienione czynniki mogą jedynie przyspieszyć pojawienie się żylaków, w sytuacji, kiedy ktoś
odziedziczył defekt w ścianie żyły. Pajączki na nogach są w rzeczywistości mikrożylakami, którym może towarzyszyć niewydolność żylna dotycząca także większych naczyń
żylnych. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie badania dopplerowskiego, które pozwala na ocenę stopnia zaawansowania niewydolności żylnej i zaplanowanie leczenia.
Zamknięcie pajączków na drodze mikroskleroterapii poprawi estetykę i spowolni proces powstawania kolejnych. Kompresjoterapia profilaktyczna to stosowanie jak najczęściej podkolanówek uciskowych w I' klasie kompresji, również pływanie jest swoistą formą kompresjoterapii.
Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog