Palenie papierosów a stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej

witam,zaczynam stosowac tabletki antykoncepcyjne DAYLETTE, pale papierosy, do 10 dziennie, czy to bedzie mialo jakis wpływ na działanie tabletek? czy musze rzucic palenie? mam 27 lat

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Palenie papierosów jest jednym z najniebezpieczniejszych nałogów XXI wieku. Powoduje bowiem uszkodzenie komórek śródbłonka naczyniowego, które wyścielają naczynia krwionośne od wewnątrz, zwiększa również ryzyko wystąpienia powikłań zatorowo-zakrzepowych. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, w zależności od swojego składu, również zwiększają takie ryzyko. Dlatego też stosowanie antykoncepcji i papierosów na raz jest niedozwolone, gdyż ryzyko związane z ich stosowaniem jest nie do przyjęcia.