Palenie papierosów przy astmie na tle alergicznym

Witam, mam 30 lat. Dwa lata temu podobno zdiagnozowano u mnie astmę na tle alergicznym, dostałam leki, ale tak naprawdę to za bardzo nie czułam, aby one działały. Dodam iż wszystkie badania miałam w normie, a spirometria wyszła na poziomie 130%. Biorąc leki ciągle odczuwałam większe lub mniejsze duszności i co jakiś czas musiałam zaciągać się głęboko powietrzem, zrezygnowałam ze sportu, gdyż spadła mi kondycja, a jazda na rowerze bardzo pomagała mi na stres. W tym roku postanowiłam rzucić palenie i co ciekawe 1,5 tygodnia od zapalenia ostatniego papierosa duszności się bardzo nasiliły, a do tego doszedł suchy, jakby krtaniowy kaszel, osłuchowo jestem czysta rtg klatki piersiowej ok, spirometria też dobra. Dodam, że pracuję w gospodarstwie. Ale czy jest możliwe, aby organizm oczyszczając się dawał oznaki nasilenia choroby? Bo jeśli tak to wracam do palenia, bo inhalatora to musiałabym używać z 10 razy dziennie. Dodam, iż mam S*** 160

Witam!
Na pewno nie powinna Pani wracać do palenia tytoniu, gdyż jest to najgorsze wyjście z tej sytuacji. Trudno stwierdzić czemu duszność się nasiliła być teraz reakcja alergiczna przebiega silniej, natomiast pojawienie się kaszlu jest jak najbardziej typowe w rzucaniu palenia. Każdy wypalony papieros poraża rzęski nabłonka oddechowego na ok pół godziny, jeśli papierosy palone są regularnie to dochodzi niemal do ciągłego porażenia odruchu kaszlu i odkrztuszania w ciągu dnia, stąd wcześniej nie było takiego kaszlu. Obecnie gdy czynność rzęsek uległa poprawie a nabłonek oddechowy się regeneruje kaszel może być bardziej nasilony, tak jak bywa to w przebiegu astmy. W Pani sytuacji wydaje się, że wskazana będzie modyfikacja leczenia, gdyż obecne jest zbyt słabe. W Pani stopniu nasilenia objawów astmy wydaje się być konieczne stosowanie sterydu w średniej dawce, beta2-mimetyku długodziałającego oraz beta2-mimetyku krótko działającego doraźnie w zależności od potrzeby. Proszę zgłosić się do alergologa w celu weryfikacji leczenia. Pozdrawiam serdecznie!