Paniczny lęk o własne zdrowie i życie

Mam 19 lat i panicznie boję sie,że stanie mi sie krzywda,Idąc wieczorem w samotnosci,strasznie się boję,że ktoś mnie napadnie,porwie,zgwalci,albo zabije,itd.Dopadają mnie nerwobóle.Zwykle wyjscie do sklepu to koszmar,bo, nawet przejezdzajace auto wywoluje ogromny strach(boje sie,ze ktos wciagnie mnie do auta i wyrządzi jakąś krzywde).Wsiadajac do autobusu wybieram takie miejsce,bym w razie wypadku przezyla.Co się ze mną dzieje ?

Dzień dobry!

Strach jest czymś naturalnym, zdrowym, a wręcz niezbędnym do przetrwania. To, że czuje się Pani niepewnie, idąc wieczorem ciemną uliczką i czuje dreszcz, kiedy nadjeżdża nieznany samochód, to niejako pozostałość po ewolucji - instynkt samozachowawczy, który pozwolił nam przetrwać, nie ryzykować, zapewniać sobie bezpieczeństwo, w niebezpiecznych sytuacjach mobilizować siły, uciekać lub bronić się. Może taka myśl pozwoli Pani trochę mniej bać się swojego strachu i w ten sposób - przez samoakceptację - lepiej sobie z nim radzić? Nie każdy musi być pewnym siebie ryzykantem. Niektórzy z nas są bardziej cisi, nieśmiali, bojaźliwi i to też może stanowić zaletę. Jeśli jednak czuje Pani, że lęk paraliżuje Panią, uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, a Pani myśli w sytuacji lęku stają się irracjonalne i dominują nad Panią - polecam zgłosić się do psychologa psychoterapeuty.

Pozdrawiam!