Paniczny lęk przed zajściem w ciążę

moja siostra panicznie boi sie zajscia w ciaze(ma2dzieci)bierze tabletki nie współżyje z mezem i tak sie boi robi codziennie test ciazowy sprawdza kilkanascie razy czy wzieła juz tabletke nie zajmuje sie domem i dziecmi całe dnie płacze ze napewno zaszła jedynie podczas okresu jest ok była u 2 psychiatrow jedne leki nie pomogły drugich nie chce brac bo maja dziurawiec obnizajacy antykoncepcje jak jej pomóc? Justyna

W tej sytuacji konieczne jest podjęcie psychoterapii (oraz kontynuacja farmakoterapii). Zrozumienie głębszych przyczyn zaburzeń lękowych pomoże poradzić sobie z nimi. Warto zmotywować siostrę do spotkania z psychologiem, psychoterapeutą.

Dzień dobry, wydaje się, że siostra poza lekami powinna rozpocząć psychoterapię podczas której będzie miała zrozumieć i odkryć przyczyny (być może prawdziwe przyczyny) swojego prawdziwego lęku przed zajściem w ciążę / współżyciem z mężem i je przepracować. Pozdrawiam.

W takiej sytuacji konieczne wydaje się podjęcie przez siostrę psychoterapii, bo tak silna obawa z pewnością utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Podczas terapii siostra będzie mogła zastanowić się nad źródłami tego lęku i poszukać sposobów na poradzenie sobie z nim (na przykład przez sprowadzenie do rozsądnych rozmiarów).

Pozdrawiam.
Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/

Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.
Zaburzenia kompulsywne/ natręctwa mogą być objawem poważnej choroby