Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 9 7 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Paniczny lęk przed jazdą samochodem po wypadku komunikacyjnym

Dzień dobry, mam 21 lat i niecały rok temu spowodowałam wypadek samochodowy. Od tego czasu panicznie boję się wsiąść za kierownicę. Jestem jakoś negatywnie nastawiona do życia, mój były chłopak powiedział mi, że mam "stany depresyjne", nie chce mi się chodzić na zajęcia, zawaliłam semestr, jestem nieodpowiedzialna i wydaje mi się, że wszystko załatwią za mnie rodzice. Ostatnio jest najgorzej, byłam na 2 imprezach, na których poszłam "na całość"... Czy to faktycznie może oznaczać jakąś depresję?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Dzień dobry, Proszę udać się na konsultacje do psychologa / psychoterapeuty, który wyłącznie w kontakcie osobistym może przeprowadzić badanie i zaproponować odpowiednie postępowanie. Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ (np.: Poradnia Zdrowia Psychicznego) lub prywatnie.

0
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
62 poziom zaufania

Witam, takie traumatyczne wydarzenie może wywołać stany depresyjne, ale diagnoza może postawić psychiatra lub psychoterapeuta. Dopiero po rozmowie i przedstawieniu diagnozy lekarz/psychoterapeuta będzie mógł zaproponować odpowiednie dla Pani leczenie/psychoterapię. Pozdrawiam Monika Prus

0

Może oznaczać to różne rzeczy - depresję, czy zaburzenia lękowe (fobia, PTSD) - wynikające z traumatycznego doświadczenia, jakim jest wypadek samochodowy. Proszę jak najszybciej zgłosić się na terapię, gdyż taki stan nie leczony może się pogłębiać. W wypadku tego typu sytuacji, gdzie konkretne wydarzenie wywołało reakcję emocjonalną, dobrze działa terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, do której podjęcia zachęcam. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety