Paniczny lęk przed wizytą u lekarza

Kobieta, l. 30, odkąd pamiętam towarzyszy mi ogromny lęk przez wizytami u lekarzy głównie jeśli wizyta ma być połączona z zabiegiem, wiele razy rezygnowałam z koniecznych zabiegów / zastrzyków itp.ze względu na paniczny. Chyba nie obawiam się bólu a raczej tego, że zemdleję bo często mi się to u lekarzy zdarzało, zazwyczaj przy zastrzykach. Teraz jestem w ciąży i ogarnia mnie panika bo nie wyobrażam sobie siebie na porodówce (planowane cesarskie cięcie), co mam zrobić?
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Być może cierpi Pani na jatrofobię. Jatrofobia to paniczny strach przed lekarzami, wizytami u lekarzy. Jest to izolowana postać fobii, rodzaj zaburzeń nerwicowych, które wymagają pracy z psychoterapeutą, by poznać przyczynę Pani lęku przed „białym kitlem”, zastrzykami i zabiegami. Polecam psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym. Zachęcam Panią z całego serca do konsultacji u specjalisty. Proszę pamiętać, że teraz odpowiada Pani nie tylko za swoje zdrowie, ale również za zdrowie swojego dziecka.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam Panią Serdecznie,

Sugerowałabym Pani rozmowę i pracę z psychologiem poznawczo-behawioralnym, w ramach NFZ-tu lub prywatnie.

Życzę Pani wszystkiego, co Pani potrzebuje,
Irena Mielnik-Madej