Paniczny strach przed ciążą, który nie pozwala funkcjonować

Witam! Mam 29 lat i paniczny strach przed ciążą. Wszystko zaczęło się już w liceum, kiedy to na jednej z imprez koleżanka wmówiła mi, że przespałam się z jakimś chłopakiem. Początkowo nie chciałam w to wierzyć, ale powiedziała, że strasznie się upiłam i pewnie nic nie pamiętam. Wtedy wmówiłam sobie, że z pewnością tak się stało i że jestem z nim w ciąży, że zmarnuję sobie życie... Do pierwszego razu czekałam do 25 roku życia. Zanim jednak to nastąpiło, "uzbroiłam" się przed ciążą (tabletki, globulki i prezerwatywa). Ale właściwie po każdym stosunku myślę, że wszystko zawiodło, że jestem w ciąży. Dziś jestem zaręczona, od października nie uprawiamy seksu... ze względu na moje lęki (ciągle płaczę, histeria). Doszło do tego, że boję się, że przez petting zajdę w ciążę... W tym miesiącu spóźnia mi się okres... już tydzień... w tym czasie zdążyłam zrobić dwa badania na obecność hcg i pójść do lekarza na usg... Najgorsze jest to, że ja już sobie wmówiłam, że jestem w ciąży i nawet ujemny wynik hcg i zapewnienia lekarza, że to na bank nie ciąża mi nie wystarczają.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

opóźnienie wystąpienia miesiączki nie musi wynikać z faktu zajścia w ciążę. Często czynniki psychogenne (jak na przykład opisywany przez Panią ogromny stres i napięcie emocjonalne) mogą być przyczyną takiego stanu rzeczy.

Przez petting zasadniczo nie można zajść w ciążę. Podobnie stosowanie trzech metod antykoncepcyjnych jednocześnie daje praktycznie stuprocentową gwarancję.

Myślę, że powinna Pani poszukać pomocy w tej sprawie i skontaktować się z  psychologiem. Lęk przed zajściem w ciążę odczuwa wiele młodych kobiet, jednakże w Pani przypadku wydaje mi się on znacznie nasilony. Myślę, że taka sytuacja nie jest komfortowa ani dla Pani, ani dla narzeczonego.

Z każdym lękiem jest tak, iż jest on ogromny, jeśli nie wiemy skąd się bierze i jak sobie z nim radzić. Każda niejasność może go nasilać. Już samo poznanie przyczyn jego występowania zmniejsza lęk. Dodatkowo podczas terapii mogłaby Pani poznać konkretne techniki, dzięki którym mogłaby Pani przeciwdziałać jego wystąpieniu oraz skutecznie zmniejszać jego nasilenie, jeśli już wystąpi.

W psychoterapii polecam nurt poznawczo-behawioralny.

Pozdrawiam serdecznie