Paniczny strach przed przytyciem

Witam, mam prawie 15 lat, ważę 44 kg i mam 162 cm wzrostu, moje BMI wynosi 16,8. Rok temu ważyłam tyle samo, tyle że miałam 158 cm i chciałam schudnąć. Zaczęłam się odchudzać, ot tak, bezmyślnie głodzić. Dość długo się nie ważyłam, ale gdy moja mama stwierdziła, że jestem za chuda, jakiś miesiąc temu, "postawiła" mnie na wagę. Nadal ważę 44 kg, tak jak rok temu. Zauważyłam, że w ogóle nie jestem głodna, mogę nie jeść przez około 3 dni, dopiero wtedy mam ochotę coś zjeść, ale głodna za bardzo nie jestem. Ciągle wydaje mi się, że jestem gruba, choć wszyscy mówią, że mogłabym przytyć lub że jestem chuda. Jak coś jem (zaczęłam się zmuszać), to wydaje mi się, że Bóg wie ile przytyję i się tego boję. Boję się, że będę gruba... Nie wiem, czy jest to anoreksja, czy przesadzam. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Na postawie Twojego opisu rozpoznanie anoreksji jest prawdopodobne. Wartością graniczną dla rozpoznania anoreksji jest wartośc BMI poniżej 17,5 kg/m2. Twoje obecne BMI to 16,8 kg/m2.

Na podstawie Twojego opisu, można stwierdzić pozostałe objawy. Należy do nich: stały lęk przed przytyciem, postrzeganie swojej masy ciała jako zbyt dużej (pomimo tego, że jest ona znacznie poniżej normy) oraz celowe unikanie "tuczących" pokarmów lub stosowanie innych sposobów (np. intensywne ćwiczenia fizyczne, stosowanie środków przeczyszczających).

Kolejnym kryterium rozpoznania jest zaburzenie miesiączkowania (może dojść do opóźnienia w rozpoczęciu miesiączkowania lub wtórnego braku miesiączki).

Anoreksję należy różnicować z innymi zaburzeniami psychicznymi oraz chorobami internistycznymi. W tej sytuacji konieczna jest konsultacja u lekarza psychiatry oraz lekarza internisty. Podstawową metodą leczenia anoreksji jest psychoterapia. Proszę, abyś jak najszybciej porozmawiała na ten temat z rodzicami.

Z pozdrowieniami