Papkowaty i ołówkowy stolec

witam. od miesiaca mam dziwny stolec czasami jest papkowaty bardzo miekki żadko prawidłowo uformowany ostatnio czesto jest bardzo cienki ołowkowy tasmowaty kolonoskopie mialam robiona w lipcu tego roku bez zmian czy jest mozliwe zeby byl to guz w takim krotkim czasie na wadze nie trace krwi w kale nie widze ogolnie zadnych objawow nie mam gastroskopia ok tomografia komputerowa brzucha ok badania krwi ok .lekarz rodzinny nie chce mi dac nastepnej kolonoskopi bo zawczesnie
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Objaw ten nie musi oznaczać raka jelita grubego, ale na pewno należy niezwłocznie tę chorobę wykluczyć.
Stolec ołówkowaty, to stolec uformowany, o bardzo wąskiej średnicy, który może być spowodowany zwężeniem odbytnicy. To zwężenie natomiast może być następstwem właśnie raka jelita grubego, który bardzo często ma takie umiejscowienie.
Inne choroby także mogą prowadzić do zwężenia w tej okolicy. Należą do nich zmiany zapalne (obrzęk) oraz pozapalne, bliznowate w okolicy odbytu; duże guzki krwawnicze, tzw. hemoroidy lub żylaki odbytu, a także stany po zabiegach wykonanych z ww. powodów.