Paraliżujący strach przed szkołą u nastolatki

Witam. Moja córka ma 15 lat. Zauważyłam ostatnio że przejawia wielki lęk przed szkołą. Jakieś 10 min przed wyjściem serce zaczyna jej bić szybciej aż ciężko jej oddychać. Ma płytki i szybki oddech. Nachodzą ją silne bóle i zawroty głowy które trwają po kilka godzin. Strach ją paraliżuje. Zaczyna płakać. Kończy się na tym, że leży na łóżku, ryczy i błaga mnie żebym zostawiła ją w domu. Myślę że zaczyna myśleć o samobójstwie. Nachodzą ją ataki paniki. Naprawdę się boi. Ja też. Co to może być?

Witam serdecznie,
Wszystko wskazuje na fobię szkolną - jednak wiarygodna diagnoza drogą internetową nie jest możliwa. Warto, żeby Pani zapisała córkę do psychologa, który ewentualnie potwierdzi diagnozę i zaproponuje odpowiednią terapię.
Pozdrawiam

Witam serdecznie, objawy które Pani opisuje mogą świadczyć o rozwoju zaburzeń lękowych u córki pomyślałam , że u córki być może rozwija się lęk separacyjny. Córka jest również w kryzysowym okresie swojego rozwoju - może być niestablina emocjonalnie, przeżywać skrajne emocje. Z Pani wiadomości wynika , że obawia się Pani myśli samobójczych u córki. Nigdy nie należy bagatelizować tego typu intuicji. Proponuję udać się z córką do psychoterapeuty zajmującego się problemami okresu adolescencji.

Proszę Pani, przyczyny mogą być naprawdę różne. Poczynając od jednorazowego incydentu lub niepowodzenia w szkole, poprzez stale odbieraną, jako złą atmosferę w szkole, poprzez stałe niepowodzenia w szkole do problemów związanych z osobowością Pani córki lub nawet przyczyn związanych z zżyciem rodzinnym. Czyli mogą to być okoliczności zewnętrzne lub wewnętrzne lub połączenie obu. Jeśli problemy nie ustępują, proponuję koniecznie udać się do psychologa lub psychiatry.
Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski