Parametry badania hormonów tarczycy

Interpretacja wyniku badania krwii. TSH 3.82 w normie natomiast ATPO - przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej 154,5 jest podwyższone, czy to może być za choroba?

Dzień dobry,

Wynik może wskazywać na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy - chorobę Hashimoto. Na razie TSH mieści się w górnym zakresie wartości prawidłwowych, ale za jakiś czas istnieje ryzyko rozwoju niedoczynności tarczycy, dlatego warto raz na jakiś czas, np. za ok. 3-6 miesięcy oznaczyć kontrolnie stężenie TSH, a jeśli będzie nieprawidłowe udać się do endokrynologa. Jeśli wcześniej pojawią się objawy niedoczynności tarczycy, to konieczna będzie wcześniejsza wizyta u specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz