Parastezje a nerwica

Od wielu miesięcy mam objawy podobne do SM(parastezje) Byłam już u 5 neurologów, którzy po badaniu neurologicznym nie stwierdzili nic niepokojącego. W szpitalu pobrano mi płyn mózgowo-rdzeniowy w kierunku boreliozy i SM na obecność prążków koloidalnych. Nic nie stwierdzono. Po konsultacji z psychologiem wyszło,że mam nerwicę. Nadmieniam,że wcześniej miałam już ataki nerwicy.Mam objawy tzw.parastezje na całym ciele.Gdy zażyję leki uspokajające trochę mijają.Czy te objawy mogą być w nerwicy?

Witam,
Występowanie parestezji może być spowodowane wieloma czynnikami. Diagnostyką zaburzonych odczuć zajmują się przede wszystkim neurolodzy, jednak przyczyna może tkwić w chorobach, niedotyczących układu nerwowego. Jednorazowe wystąpienie parestezji nie powinno martwić, jednak ich regularne powtarzanie się, może być oznaką poważniejszych schorzeń.

Przyczyn parestezji jest wiele i właśnie ta różnorodność jest kłopotliwa dla postawienia prawidłowej diagnozy. Mogą być one spowodowane przez urazy nerwów, dyskopatie, zaburzenia psychiczne. Mrowienie i drętwienie może też wskazywać na miażdżycę, która ogranicza lub odcina dopływ krwi do tętnic, mogą być też sygnałem, niedoborów określonych substancji: pierwiastków (wapnia, potasu, magnezu i sodu) i witamin (choćby witaminy B12), mogą być skutkiem stosowania niektórych leków, a też zatrucia organizmu np. ołowiem, alkoholem, nikotyną. Parestezje wreszcie mogą być spowodowane przez postępujące choroby: kamicę, cukrzycę, półpaśca, niedoczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, migrenę lub zespół cieśni nadgarstka.
Przyczyną dolegliwości są zatem najczęściej choroby ogólnoustrojowe, które w swej pierwotnej postaci wcale nie dotyczą wprost układu nerwowego. Dlatego też pierwszej pomocy należy szukać u internisty i jego zadaniem jest skierowanie chorego do specjalisty, który podejmie leczenie choroby podstawowej leżącej u podłoża zaburzeń czucia.

Jeżeli wszystkie wymienione czynniki zostały wyeliminowane to zapewne Pani parestezje mają charakter nerwicowy i ich leczeniem powinien zająć się psycholog kliniczny psychoterapeuta lub lekarz psychiatra.
pozdrawiam
Edyta Kołodziej Szmid