Parodontoza i proces leczenia

Witam, Zdiagnozowano u mnie paradontozę, dodam że wcześniej byłam u trzech stomatologów i nikt niczego nie zauważył, sama niczego nie zauważyłam. Dopiero skierowana do chirurga w celu usunięcia zęba dowiedziałam się o chorobie. Wiem że konieczny będzie kiretaż , czy można po tym zabiegu pracować? pracuję w chłodnym pomieszczeniu ok 2 st C. Jak będzie wyglądało leczenie? kiedy mogę wstawić implanty i aparat stały ? kiedy powinny zostać usunięte ubytki ( pozostawiony korzeń po ekstrakcji zęba)?

Witam
Przede wszystkim nalezy wykonac zdjecie pantomograficzne ('panoramiczne'), przeleczyc ubytki, jezeli sa oraz pousuwac pozostawione korzenie. W miedzyczasie powinna sie Pani udac do specjalisty chorob przyzebia (periodontologa) na konsultacje i leczenie. Obecnie zmienily sie wskazania co do kiretazu ale lepiej jak wypowie sie specjalista.
Obawiam sie ze niewyleczona paradontoza uniemozliwia leczenie implantologiczne, a u osob z tendencja do paradontozy rosnie ryzyko niepowodzenia w implantacji.
Serdecznie pozdrawiam

Paradontoza jest stanem zapalnym przyzębia. Należy do jednych z najczęstszych zachorowań człowieka. Paradontozę powodują bakterie i odczyn zapalny organizmu człowieka. Chroniczny stan zapalny prowadzi do zniszczenia kości szczęk, a dalsze stadium zaawansowania choroby do utraty zębów. Nieleczona paradontoza może prowadzić do utraty zębów już u młodych osób. Utrata zębów może nastąpić także później, jeżeli parodontoza nie została rozpoznana w wczesnym stadium i nie było ona leczona. Paradontoza rozpoczyna się stanem zapalnym dziąseł, które jest trudne do stwierdzenia i często przez pacjentów niezauważalne. Najczęstszym objawem, na który zwracana jest uwaga pacjentów to skłonność do nadmiernego krwawienia dziąseł, które mogą być także opuchnięte. Na zębach widoczny jest często zabarwiony osad bakteryjny. Ze stanu zapalnego może rozwinąć się paradontoza, nie dając wyraźnych oznak. Oprócz krwawienia dziąseł, mogą występować także następujące objawy: przykry zapach z ust, zmiany ustawienia zębów, odsłonięcie szyjek zębowych i rozchwianie zębów, jak również dolegliwości bólowe. Leczenie chorób przyzębia przeprowadza lekarz w gabinecie dentystycznym. Poza standardowymi zabiegami, w leczeniu tych chorób znajduje zastosowanie laseroterapia oraz antybiotykoterapia ogólna i miejscowa, a także zabiegi chirurgiczne. Profilaktyka paradontozy obejmuje następujące zachowania: walka z płytką bakteryjną nazębno- dziąsłową, eliminowanie czynników ułatwiających gromadzenie płytki, eliminowanie czynników urazowych, zwiększenie odporności organizmu. Profilaktyka domowa choroby dziąseł polega na: właściwej higienie jamy ustnej, odpowiednim składzie i jakości pożywienia, dobraniu odpowiedniej szczoteczki do zębów, stosowaniu odpowiedniej pasty, prawidłowym szczotkowaniu zębów (nie można zbyt mocno szczotkować zębów), prowadzeniu regularnego trybu życia, dobrej diecie bogatej w witaminę C, białko, węglowodany, pilnowaniu wczesnego wykrywania i usuwania próchnicy.

Kiretaż jest to zabieg oczyszczania kieszonek dziąsłowych, polega na usunięciu kamienia nazębnego ze szczeliny pomiędzy dziąsłem a zębem oraz ziarniny z korzenia. Może być on otwarty lub zamknięty, w zależności od głębokości zmian. Zabieg co prawda jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, ale dziąsła po zabiegu pobolewają, są tkliwe, co może być pewnym dyskomfortem. Odpowiednie leki przeciwbólowe lub antybiotyk przepisze stomatolog, doradzi też odpowiednie pasty i płukanki. Po zabiegu nie można jeść przez ok. 2 h, przez 48 h wykluczone są papierosy, alkohol oraz gorące/zimne pokarmy, ponieważ podrażniają tkanki i upośledzają procesy gojenia. Należy także czasowo przestawić się na półpłynną dietę: zupy, jajecznica, kaszki, nic twardego, unikać gryzienia stroną, która była poddana zabiegowi. Dziąsła po zabiegu się goją, więc należy unikać potencjalnych podrażnień. Jeśli planuje Pani aparat lub implanty, najpierw wszystkie tkanki przyzębia powinny być wyleczone. Zdrowe dziąsła, a więc i kości to podstawa do tego typu zabiegów.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry