Pasożyty w stolcu u 20-letniej kobiety

Problem dotyczy 20 letniej kobiety. Będąc w toalecie zobaczyła niewielkie robaki. Problem trwa od kilku lat chociaż tylko czasami są widoczne te pasożyty w stolcu(np. przed okresem.Czy to mogą być owsiki? Czy są to groźne pasożyty? Słyszałem, że mogą powodować zapalenie otrzewnej, czy to prawda? Proszę o odpowiedź.

Prawdopodobnie to owsiki. Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Leczenie jest bardzo proste, polega na podaniu jednej tabletki i po dwóch tygodniach drugiej. W tym czasie konieczne jest upranie wszystkich ręczników, pościeli i całej bielizny i dokładne wyprasowanie wszystkiego (wysoka temperatura usuwa jaja pasożyta którymi można zarazić się ponownie). Należy pamiętać również o dokładnym myciu rąk po wyjściu z toalety i kontakcie z przedmiotami, np. Klamkami w miejscach publicznych czy barierkami w komunikacji miejskiej. Najlepiej jeśli wszyscy wspołdomownicy też zostaną poddani leczeniu, gdyż mogą być dla Pani źródłem zakażenia.
Proszę nie bagatelizować sprawy. Owsiki kogac spowodować groźne powikłania, być przyczyną alergii a nawet przedostać się do pochwy i macicy.

Aleksander Ropielewski

Trudno mi to stwierdzić bez oceny pasożytów. Sugeruję kontakt z lekarzem chorób zakaźnych i wykonanie badania kału na pasożyty.