PCOS a wyniki badań hormonalnych w normie

Dzień dobry Mam 24 lata i borykam się z nieregularnymi miesiączkami, a nawet z ich brakiem, bo czasami zdarzały się 3-4 razy w roku. Pierwszy ginekolog, u którego byłam stwierdził na podstawie obrazu USG zespół policystycznych jajników. Wszystkie badania hormonalne były w normie. Jedynie raz poziom insuliny wynosił 100 i endokrynolog stwierdził, że być może mam insulinooporność i dlatego przyjmuję metforminę. Niestety wynik amh wynosi 9.97. Czy to dobrze? Jak leczyć PCOS?

Lek. Tomasz Budlewski

Podwyższony AMH może świadczyć o zespole policyklicznych jajników. Rozpoznanie mogło być postawione ponieważ wg kryteriów nie koniecznie muszą występować zaburzenia hormonalne. Proponuje wykonać badanie obciążenia glukozą wraz z oznaczeniem insulinemii. Co do leczenie konieczne jest poznanie większej ilości informacji, np. masa ciała, wysiłek fizyczny itp. Proszę udać się do lekarza ginekologa, po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć