PCOS - chcę mieć drugie dziecko, co zrobić?

Witam. Mój problem polega na tym, że ostatni okres dostałam 13 stycznia br. i od tamtej pory cisza. Poszłam w zeszłym tygodniu do lekarza i lekarz podczas badania USG stwierdził właśnie PCOS. Zapisał mi lek hipoglikemizujący i ludzką gonadotropinę kosmówkwą. Tego ostatniego leku nie zażyłam, natomiast lek hipoglikemizujący biorę 3 razy dziennie po 1 tabletce. Zaznaczę, żę mam już jedno dziecko, o które starałam się około 7 miesięcy. Chcę postarać się o drugie dziecko, ale za jakiś czas (2 miesiące). Nadal nie mam okresu i nie wiem co dalej... proszę o pomoc:) Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Aby rozpoznać zespół policystycznych jajników, powinny być spełnione co najmniej dwa z trzech kryteriów, którymi są: brak lub rzadkie występowanie owulacji, kliniczne i/lub biochemiczne objawy hiperandrogenizacji (zbyt dużego stężenia męskich hormonów płciowych) oraz obecność policystycznych jajników w obrazie USG.

Jeśli lekarz stwierdził u Pani tę chorobę, to zajście w ciążę może być utrudnione i przyjmowanie gonadotropiny lub innego preparatu stymulującego owulację może okazać się jedynym rozwiązaniem. Jeśli jednak dotąd miesiączkowała Pani regularnie, to niewykluczone, że płodność jest zachowana, a obecny brak miesiączki to jednorazowy problem. Sprawa wymaga w każdym razie dalszej obserwacji- jeśli miesiączka nie pojawi się w najbliższych tygodniach i/lub będzie Pani miała problemy z zajściem w ciążę, to poszerzeona diagnostyka i leczenie będą konieczne. Swoją drogą najlepiej byłoby, gdyby już teraz udała się Pani do ginekologa-endokrynologa, by zweryfikować możliwość występowania u Pani PCOS.

Pozdrawiam serdecznie!