PCOS - czy mam szansę na ciążę?

Witam serdecznie!
Mam 26 lat. Od kilku miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Niestety póki co bezowocnie. Wczoraj miałam robione USG ginekologiczne. Z badania wynika, że na jednym jajniku mam 11 a na drugim 13 pęcherzyków. Lekarz powiedział, że to może być wskazanie do PCOS.
Dodam, że poza USG nie mam żadnych innych objawów, tzn.: otyłości, zatrzymania miesiączki (cykle trwają od 25-33 dni, rozregulowaniu ulegają z reguły w okresach dużego stresu i od kiedy zaczęliśmy się starać), problemów z jajeczkowaniem (wykresy temp i śluzu wskazują na występowanie owulacji, podobnie poziom progesteronu), miesiączki są z reguły obfite, choć bardzo bolesne (mam przodozgięcie).
Czy w związku z taką ilością pęcherzyków mogę mieć problem z zajściem w ciążę? Spodziewam się, że będą potrzebne kolejne badania mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie PCOS. Jakie mogą to być badania? Ile pęcherzyków na jajniku „normalnym” powinno być w połowie cyklu? I jakie jest prawdopodobieństwo, że to jednak może być PCOS?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Aby zdiagnozować PCOS, charakterystycznemu obrazowi jajników muszą towarzyszyć zmiany hormonalne. Bada się poziom testosteronu, FSH i LH. Jednak regularne miesiączki, brak cech takich jak otyłość czy hirsutyzm wskazują, że najprawdopodobniej nie cierpi Pani na tą chorobę.
Nawet jeśli występuje u Pani PCOS, to mając regularne miesiączki, ma Pani dużą szansę na zajście w ciążę. Niestety u kobiet z PCOS występuje wyraźnie większe ryzyko poronienia i niedonoszenia zdrowej ciąży. Miejmy nadzieję, że to Pani nie dotyczy.
Przodozgięcie macicy jest stanem fizjologicznym. Nie powinno powodować bolesnych miesiączek samo w sobie.
Pozdrawiam serdecznie!