PCOS - czy mogę być chora?

Witam. Mam 25 lat. Od czterech miesięcy staramy się z mężem o dzidziusia i nic. Ostatnio dużo słyszałam o PCOS i martwię się, że mogę być na to chora, gdyż mam objawy przypisane tej chorobie (uciążliwe owłosienie pod pępkiem, wokół sutek, wąsik i pojedyncze czarne włoski na brodzie). U lekarza byłam dwa miesiące temu, ponieważ okres mi się spóźnił o prawie trzy tygodnie. Zrobił mi usg dopochwowe i powiedział, że jajniki są w porządku. Nie zalecił mi jednak innych badań hormonalnych. Czy powinnam się martwić? Strasznie się boję, że nie będę mogła mieć dzieci.

Lek. Krystyna Gałązka

Witam!

PCOS to choroba, która bardzo ingeruje w procesy toczące się w naszym organizmie. Nie jest więc możliwe, by chorowała na nią każda kobieta, której jedynym objawem jest hirsutyzm, a więc nadmierne owłosienie typu męskiego. Może to bowiem być problem idiopatyczny, w łagodnej formie lub być spowodowany nadmiarem androgenów. W PCOS występuje jeszcze szereg innych objawów: nieregularne miesiączki, przetłuszczająca się skóra, otyłość centralna, ale przede wszystkim liczne torbiele w jajnikach. Skoro w USG lekarz nic takiego nie stwierdził, nie ma powodów do niepokoju. Ewentualnie można sprawdzić u Pani poziom androgenów w związku z owłosieniem. Poza tym diagnostykę ewentualnej niepłodności bez widocznych przyczyn rozpoczynamy po co najmniej roku starań o dziecko, także cierpliwości.
Pozdrawiam!