PCOS i brak miesiączek

Mam zdiagnozowane PCOS, 27 lat, nie mam miesiączek. do 17-18 roku życia byłam bardzo szczupła, później zaczęłam tyć w oczach, w tzw. międzyczasie chorowałam na zaburzenia odżywiania (bulimia, kompulsje). Dziś te zaburzenia są w miarę wyleczone, mam BMI w granicy 23-23,5, ale wiem, że często kobietom z pcos zaleca się obniżenia wagi. czy w moim wypadku, gdy to BMI mieści się jeszcze w normie, zrzucenie kilku kilogramów i zbliżenie do wagi nastoletniej mogłoby pomóc w leczeniu PCOS?

Dzień dobry,

proszę nie redukować wagi, jeśli Pani BMI jest w normie.
Badania wskazują, iż za zaburzenia miesiączkowania w zespole policystycznych jajników, mogą w znacznym stopniu odpowiadać niedobory witaminy D oraz wapnia. Niewystarczająca ilość wapnia w organizmie wpływa na zahamowanie dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, czego efektem są zaburzenia miesiączkowania i płodności. Opracowania dotyczące leczenia niepłodności sugerują zapobieganie niedoborom witaminy D poprzez odpowiednią dietę z uwzględnieniem pełnotłustych produktów mlecznych. Zaleca się także suplementację witaminą D3w dziennej dawce od 1500 - 2000 IU.
Zapraszam na konsultację internetowe w celu ułożenia odpowiedniej dla Pani diety.
Katarzyna Krupińska