PCOS, niedoczynność tarczycy i poronienie - jak przygotować się do kolejnej ciąży?

Dzień dobry!
Mam 26 lat. Od kilku lat leczę się na PCOS (leki antykoncepcyjne, M***, L***) , od dziecka miałam niedoczynność tarczycy. Obserwowałam siebie, śluz i temperaturę ciała. Niektóre cykle (bez wspomagaczy- lekarstw) były bardzo długie i bezowulacyjne.
Lekarz ginekolog przepowiadał mi, że będę mieć problem z zajściem w ciążę. Jednak zaszłam w ciążę (nie planowana) stosując L***, w celu wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Niestety ciąża ta skończyła się poronieniem 24.09.2010 r. (łyżeczkowanie w 9 tygodniu ciąży - nie biło serduszko, jajo płodowe puste).
Nie zażywałam żadnych podtrzymujących tabletek, bo o ciąży dowiedziałam się bardzo późno. 1 cykl po poronieniu miałam 36-dniowy i wystąpiła owulacja. dziś mam 35 dzień cyklu i zarazem 3 dzień owulacji (dopiero).
Kiedy mogę się starać o dziecko? Proszę mi powiedzieć, jakie powinnam zażywać hormony przed ciążą i w czasie, żeby sytuacja się nie powtórzyła? Z czym mogło być związane poprzednie poronienie? Z zaburzeniami hormonalnymi?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Ponieważ rozpoznano puste jajo płodowe, przypuszczam, że poronienie było spowodowane powstałymi losowo defektami genetycznymi, podobnie jak to ma miejsce w w przypadku większości wczesnych strat ciąży, także u zdrowych kobiet.
Jednak Pani zaburzenia hormonalne, również predysponują do problemów z poczęciem i poronień. Na pewno powinna Pani być pod stałą opieką endokrynologa. Lek, który przyjmowała Pani w celu wywołania miesiączki, trzeba będzie przyjmować dłużej, jeszcze przez co najmniej kilkanaście tygodni ciąży.
Jeśli będą problemy z owulacją, to lekarz zleci lek na jej wywołanie. Dobrze, że obserwuje Pani siebie pod kątem objawów płodności. Owulacja nie trwa jednak kilka dni, lecz najwyżej kilka godzin, myślę że miała Pani na myśli cały okres płodny, który obejmuje również kilka dni przed owulacją.
Oprócz L*** powinna Pani przyjmować już kwas foliowy i oczywiście syntetyczną tyroksynę, ponieważ utrzymanie prawidłowej gospodarki hormonów tarczycy jest bardzo istotne przez całą ciążę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!