PDW, MPV, P-LCR u 57-latka

Mam 57 lat i wynik PDW mam 18,6 fl, MPV 12,8 fi a P-LCR mam 46,4%- norma jest do 24,0. Czy to coś poważnego? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. PDW to wskaźnik anizocytozy płytek krwi, czyli zróżnicowania płytek krwi (trombocytów) pod względem objętości. U zdrowego człowieka liczba płytek krwi (PLT) waha się w granicach 150-450 tys./ml. MPV także odnosi się do płytek krwi. Znaczne przekroczenie norm występuje u osób przy: ostrych stanach zapalnych, wycięciu śledziony, przewlekłym zapaleniu trzustki, niedoborach żelaza . Ogólnie przyjeta norma dla P-LCR 13-43%.Ogólnie chodzi o to że niektóre analizatory hematologiczne oznaczają wszystkie parametry krwi, a takie niewielkie różnice w normach są spowodowane kalibracją aparatów, i wówczas jeśli twoje wyniki nie mieszą sie w normach danego apatatu na wynikach jest to zaznaczone pogrubionym drukiem.