Pęcherzyk ciążowy bez otoczki

Witam!
Mam 29 lat, jestem w trzeciej ciąży, pierwsza zakończona sukcesem, druga poroniona w 11 tyg. z powodu zapalenia kosmówki, wtedy wykryto bakterie e.coli i e.faecalis. Po wyleczeniu zaszłam w teraźniejszą ciążę i na pierwszej wizycie (4 tyg. i 3 dni) widoczny pęcherzyk ciążowy 0,54 cm (bez echa zarodka,) o nieregularnym okrągłym kształcie, bez widocznej otoczki. Biorę lek 3x1.
Co myśleć? Bardzo się martwię?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Obraz ultrasonograficzny nie napawa optymizmem. O ile wielkość pęcherzyka jest prawidłowa, to nieregularność kształtu i brak otoczki może wskazywać na nieprawidłowy rozwój ciąży. Prawidłowo echo zarodka pojawia się pod koniec 5-tego tygodnia ciąży, niedługo powinien być też widoczny pęcherzyk żółtkowy, dlatego też nie należy wpadać w panikę, być może jeszcze będzie dobrze. Na pewno konieczne będzie kolejne badanie usg w niedługim czasie. Przydatne może też być oznaczenie hormonu beta-HCG we krwi i jego zmiany w czasie. Więcej informacji powinna Pani uzyskać od lekarza prowadzącego ciążę. Proszę się nie bać i zadawać mu wszystkie pytania jakie Pani tylko przyjdą do głowy. W końcu chodzi tutaj o Pani dziecko.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.