Pęcherzyk ciążowy - czy przebiega prawidłowo?

W cyklu, tuż po poronieniu (15 .01. 2011, poronienie samoistne w piątym tygodniu, bez łyżeczkowania ) zaszłam w ciążę. Wynik badania hcg z krwi - 1156, w 34 dniu cyklu (licząc od 15 stycznia, czyli pierwszego dnia krwawienia poronnego ). W 36 dniu cyklu badanie usg wykazało pęcherzyk ciążowy w jamie macicy o wielkości ok 5mm. Czy wymiar pęcherzyka nie jest zbyt mały? Czy jest szansa na dalszy prawidłowy rozwój tej ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wiek ciążowy określamy na podstawie daty wystąpienia ostatniej miesiączki. W Pani przypadku nie mamy takich danych, gdyż zaszła Pani w ciażę od razu po poronieniu, nie czekając na pierwszą menstruację. Nie możemy traktować pierwszego dnia krwawienia związanego z poronieniem jak pierwszego dnia miesiączki. Nie wiemy dokładnie, kiedy miała Pani owulację - zazwyczaj pojawia się ona 2-4 tygodnie po zakończeniu krwawienia związanego z poronieniem.

Wielkość pęcherzyka ciążowego odpowiada ciąży 4-tygodniowej. Z wyżej opisanych przyczyn, a także ze względu na fakt, że jest to ciąża bardzo młoda, nie możemy na razie spekulować, czy rozwój jej jest prawidłowy.

Pozdrawiam serdecznie!