Pęcherzyk w badaniu USG a niski poziom betaHCG

Witam, 20.08 lekarz stwierdził u mnie 3,9mm pęcherzyk w macicy, ale nie był pewien czy to ciąża, powiedział, że to za wcześnie. Kazał zrobić betaHCG. 21.08 (

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Testy bHCG wykluczyły ciążę w obecnej chwili. W badaniu USG można jednoznacznie potwierdzić ciążę dopiero, gdy widoczny jest pęcherzyk żółtkowy, co ma miejsce zwykle w połowie czy nawet pod koniec piątego tygodnia, gdy pęcherzyk przekracza 8-10 mm. U Pani było na to za wcześnie, przy założeniu, że była to ciąża. Dlatego lekarz nie mógł jej potwierdzić ani zaprzeczyć. Mogło się tak zdarzyć, że zaszła Pani w ciążę i poroniła na bardzo wczesnym etapie, chociaż jeśli pęcherzyk ciążowy był widoczny 20 sierpnia, to poziom hormonu powinien być wyższy, wciąż wykrywalny w badaniu 21 sierpnia. Tak więc ten pęcherzyk nie był raczej pęcherzykiem ciążowym, a biorąc pod uwagę wyniki badań i testów ciążowych obecnie na pewno nie jest Pani w ciąży. Pozdrawiam serdecznie!