Pęcherzyk żółtkowy: jaka wielkość jest prawidłowa w ciąży?

Witam serdecznie, chciałabym zadać pytanie dotyczące pęcherzyka żółtkowego w ciąży. Jaka wielkość pęcherzyka żółtkowego jest prawidłowa w poszczególnych tygodniach ciąży? Kiedy po raz pierwszy powinien on pojawić się w badaniu USG i jaka wówczas powinna być jego wielkość? I jaka powinna być wielkość pęcherzyka żółtkowego w kolejnych tygodniach ciąży i na kolejnych badaniach? I chciałabym również zapytać o czym może świadczyć za duży lub za mały pęcherzyk żółtkowy. Czy to może mieć związek z jakimiś problemami rozwojowymi dziecka w okresie prenatalnym czy nie? Czy pęcherzyki żółtkowe zawsze mają taką samą wielkość czy mogą się jednak czymś różnić? I czy takie różnice mogą być znaczące? Jakie są dopuszczalne odchylenia od normy w przypadku pęcherzyków żółtkowych? Będę wdzięczna za wszystkie informacje i rozwiązanie moich wątpliwości. Serdecznie pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pęcherzyk żółtkowy powinien pojawić się w obrazie USG do piątego tygodnia i czwartego dnia ciąży (licząc od daty ostatniej miesiączki). Ma on wysokie znaczenie diagnostyczne o tyle, że pojawia się przed zarodkiem i pozwala potwierdzić prawidłowe zagnieżdżenie ciąży w macicy. Jego rozmiar zwiększa się, osiągając 5mm w siódmym tygodniu, a następnie zaczyna maleć. Na jego podstawie nie określa się wieku ciąży. Zbyt duży pęcherzyk ciążowy, większy niż 6 mm, może wskazywać na nieprawidłowy rozwój ciąży i wieszczyć nadchodzące poronienie.

Pozdrawiam serdecznie!